Dzisiaj w #veganmay garść…

Dzisiaj w #veganmay garść…

Dzisiaj w #veganmay garść wiedzy.

Wielu mężczyzn boi się weganizmu z powodu rzekomego wpływu soi na ich organizm i tego, że stracą swoje męskie cechy. Otóż nic bardziej mylnego, rzekomy straszny wpływ tofu i mleka sojowego na gospodarkę hormonalną to mit.

Słowem wstępu i wyjaśnienia: soja, wbrew temu, co można wyczytać w różnych zakątkach internetu, nie zawiera estrogenu, który jest hormonem zwierzęcym, a izoflawony, ze względu na podobieństwo budowy nazywane fitoestrogenami. To po pierwsze, bo taki błąd spotyka się wręcz nagminnie, także na wykopie.

A teraz do rzeczy.

W metaanalizie obejmującej około 50 badań nie wykazano feminizującego wpływu soi na zdrowie mężczyzn. Aby uzyskać szkodliwy efekt należałoby przyjmować soję w bardzo dużych ilościach. Oczywiście można znaleźć przypadki osób, u których w wyniku spożywania nadmiernej ilości soi doszło do zaburzeń hormonalnych, np. 60latka wypijającego dziennie 3 litry mleka sojowego. Przypuszczam jednak, że gdyby zamiast tego zaczął np. zjadać codziennie 3kg szpinaku albo kilogram cytryn, to też odbiłoby się to na jego zdrowiu.

Mit o szkodliwości soi opiera się też w dużej mierze na badaniach przeprowadzonych na szczurach, u których przy dużej podaży izoflawonów sojowych zaobserwowano zaburzenia erekcji. Były to jednak dawki ogromne, oznaczające dla mężczyzny o przeciętnej budowie spożywanie ok. pięciu kilogramów tofu dziennie, czyli zupełnie oderwane od tego, jak każdy weganin się odżywia.

Jeszcze na koniec- umiarkowane spożycie soi zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. Jakie to jest „umiarkowane”? Wyczerpujące i bogate w źródła (polecam!) opracowanie Messina sugeruje, że korzyści zdrowotne obserwowalne są przy dobowym dostarczaniu izoflawonów sojowych na poziomie 50-100mg. Odpowiada to kostce tofu i dwóm szklankom mleka sojowego- nie ma więc przeszkód, by spożywać przetwory sojowe właściwie do każdego posiłku bez obawy o swoje zdrowie, a wręcz przeciwnie, chroniąc się w ten sposób przed jednym z najczęściej występujących wśród mężczyzn nowotworów.

#wegetarianizm #weganizm #veganmay #dieta #zdrowie

Comments are closed.