Cześć Mirki i Węgierki! Czy…

Cześć Mirki i Węgierki! Czy…

Cześć Mirki i Węgierki! Czy wiecie, czym jest metylacja? Nie? To zaraz się dowiecie w telegraficznym skrócie! ( ͡º ͜ʖ͡º)Metylacja, to proces zachodzący w naszych ciałach. Podczas niego, grupy metylowe (czyli jeden atom węgla i 3 atomy wodoru –CH3) wędrują pomiędzy molekułami. Kiedy ta grupa znajdzie już swoją parę enzymową, w naszym organizmie dzieją się super rzeczy: witaminy wchłaniają się jak trzeba, system odpornościowy jest wspierany, toksyny zostają usunięte, powstają nowe komórki i tak dalej. Prosto ujmując: jest to proces ważny i niezbędny dla naszego zdrowia.
No dobrze, ale co was to obchodzi? A no powinno, bo niestety, ale jak dowodzą niektóre badania, ponad połowa (około 60%) populacji z metylacją ma problem (poprzez mutację genu MTHFR) – i to nie mały. A kiedy ten proces nie jest w stanie się zadziać, dzieją się takie rzeczy jak wysoka homocysteina. A to już może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, blaszki miażdżycowe i inne paskudne rzeczy. Homocysteina (tHcy) to taki aminokwas – mamy go w organizmie, w ramach zdrowych procesów fizjologicznych zamienia się w inne, dobre aminokwasy – metioninę na ten przykład. Jednak, kiedy tHcy skacze, staje się katalizatorem złych przemian w naszym ciele. Na przykład nasza wątroba wytwarza mniej glutationu, czyli naturalnego antyoksydantu. W ramach badania krwi, normy laboratoryjne homocysteiny to od 3 do 12. Pożądane wartości to 6-7. Powyżej 9 dochodzi już do pierwszych objawów nadmiaru aminokwasu w ciele. Jak sobie pomóc?
Idź do apteki i kup kwas foliowy – a najlepiej jego aktywną formę (folian, quatrefolic, MetyloTetraHydroFolian)
Suplementuj się NAC (N-acetylocysteiną), który powoduje m. in. Wzrost produkcji glutationu w wątrobie, czyli pośrednio wzrost metylacji; SAMe (S-adenozylometioninę) – tu warto nadmienić, iż jest to też dobry „psychobiotyk”; czy też kompleks witamin B (w formie zmetylowanej) – i tu największą kluczową role gra witamina B6 i B12.
I bądź zdrowy!pokaż spoiler PS: nie jestem doktorem, dietetykiem ani supersportowcem. Informacje napisane na podstawie szkoleń + dietetycznych informatorów z internetu. Za wszelkie skróty myślowe w procesach chemiczno-biologicznych przepraszam. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#mikrokoksy #zdrowie #dieta #suplementy #biologia

Powered by WPeMatico

Comments are closed.